İç Mimari Dekorasyon Nasıl Yapılır?

İç mimari dekorasyon günümüzde oldukça sık kullanılan tekniklerden biridir. İnsanların ihtiyaçlarına yönelik yapılan bu teknikte, estetik bir görünüme yönelik çalışmalar yapılmaktadır. İnsanlar için hem estetik yönden hem de mekân için en uygun görünüm sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu şekilde ortaya çıkan iç mimar dekorasyon teknikleri ile insanlara kolay ve ekonomik şekilde dekorasyon seçenekleri oluşturulmuştur. Bu dekorasyona başlanmadan önce müşterilerinin projeden beklentileri alınır. Buna yönelik yapılacak bu uygulamada estetik bir görünüm elde etmek ilk amaçtır. Daha sonra mekân için yapılacak değişimlerin en yararlı şekilde tamamlanması sağlanacaktır.

İç Mimari Dekorasyonun Yapımı:

Bu proje başlangıcından sona ermesine kadar bazı aşamalardan geçmektedir. Bu şekilde insanların beğenisine yönelik tasarımlar elde edilmiş olur. İç mimarların bu durumda dikkat edeceği ilk şey müşterinin beğenisi ve mekândan en iyi yararlanmaya yönelik tasarımlar yapmaktır. İç mimari dekorasyon aşamaları ise şu şekilde olmaktadır:

  • Müşterinin beğenisini ve fikirlerini almak
  • Bunlara göre mekânın uygunluğunu kontrol etmek
  • Proje oluşturarak yeni mekânı şekillendirmek
  • Kullanılacak olan eşya ve malzemelere karar vermek

  • Maliyet ve işçi ücretini hesaplamak
  • Bu aşamalarda müşteriyle ortak karar vermek
  • Eşyaların montajını sağlama ve projeyi tamamlama

İç mimari dekorasyonu sırasında öncelik olarak müşterilerinin beğenisine yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bunun için ev veya diğer mekânların buna ne kadar elverişli olduğuna bakılır. Eğer bu fikrin uygulanması pek mümkün görünmüyorsa, müşteriye diğer alternatifler için fikirler verilir. Bu durumda iç mimar ve müşteriler ortak karar vererek en estetik görüntüyü bulmaya çalışırlar. Mekânın uygunluğu da kontrol edildikten sonra üçüncü aşama olarak projenin şekillendirilmesine başlanır. Çoğu iç mimar bunlar için el çizimi eskizlerin yanında, bilgisayar destekli tasarımı kullanmaktadır. Çünkü bilgisayar ve el çizimi arasında farklar vardır. Bu iki seçenekle de yapılacak olan tasarımdan sonra, mobilyaların seçimine başlanır. Müşteri ile birlikte tüm mobilyalar ve kullanılacak olan malzemeler seçilir. Perde, halı, süs eşyaları, koltuklar, aydınlatmalar vs. her konuda iç mimar ve müşteri birlikte hareket ederler.

Bu şekilde oluşacak tasarım öncesi her aşamada müşterinin onayı alınmış olur. Diğer yandan maliyet ve işçi ücreti yapmakta iç mimarın görevleri arasındadır. Müşterinin bütçesine göre tasarımlar oluşturulur. Her aşamanın maliyetini hesaplamak ve bu bütçeye göre tasarım yapılmaktadır. Bu yüzden bu bütçeye göre eşyaların kalitesi belirlenir. Bütün aşamaların bitiminden sonra ise, eşyaların montajı sağlanarak projenin tamamlanması bitirilir. İç mimari dekorasyonun yapımı bu şekilde sağlanmış olacaktır. İç mimari dekorasyon fikirleri ile müşterilere kısa ve ekonomik şekilde hizmetler verilmiş olur. Böylelikle gereksiz masraflardan kaçınarak, ev ve diğer mekânlar için en iyi görünüm profesyonellerden tarafından alınmış olacaktır. İç mimari dekorasyonların yapılması sayesinde salon, banyo, mutfak gibi odalarında ev için en uyumlu renklerde ve desenlerde olması sağlanmış olur. Siz de iç mimari dekorasyon istiyorsanız Tabb.com.tr iç mimar firmasını önerebilirim.