İnternette Kurumsal Firmalar İçin İtibar Yönetiminin Önemi

Online itibarın yönetilmesi demek, İzmir’deki firmaların internet üzerinden kendileri hakkında yapılan yorum ve değerlendirmeleri hesaba katarak değişikliklere gitmesi işlemlerinin tümüdür. İtibar yönetimi içerisinde kötü içeriklerin değerlendirilerek düzeltilmesi söz konusu iken, aynı zamanda iyi olarak değerlendirilmiş içeriklerin de hesaba katılarak bunların daha da fazla uygulanması da söz konusudur. Günümüz sosyal ağlarında, belirli ürünleri kullanan kişiler verdikleri kahve molalarında dahi, kullandıkları ürünler hakkındaki yorumlarını ve değerlendirmelerini paylaşıyorlar. Ek olarak İzmir’li insanların bir araya gelerek dahi belirli ürünleri kullanıcı seviyesinde değerlendirdiğini ve bu yorumları sosyal ağlarda da insanlarla paylaştıklarını görüyoruz.

Günümüzde arama motorları sosyal ağları web sitelerinin sıralamasını belirlerken, önemli bir parametre olarak değerlendirmeye başladı. Sosyal ağlarda kişiler arasında yapılan iletişimler de söz konusu arama sonuçlarında belirleyici etki yaratmaya başlıyor. Eğer bir tatilci, sizin otelinize ilişkin olumlu not verilmediğin görür ve otelin puanlama sisteminde altlarda olduğunu fark ederse, bu durumda otelinizde kalmak istemesi oranı git gide düşüş gösterir diyebiliriz. Bu noktada izmir Seo firması tarafından sağlanan online itibar yönetimi yöntemlerinin firmalar için büyük önem teşkil ettiğini söyleyebiliriz.

Bu süreçte üç adım bulunuyor bunlar:

  1. Gözlem

Örneklerimizi hotel sektöründen verecek olursak, günümüzde bir otelde kalmayı değerlendiren kişilerden %80’nin otelin online yorumlarını değerlendirdiğini söyleyebiliriz. Aynı durum restoranlar ve benzer türde işletmeler için de geçerlidir. Bu veriler ise çok önemli araştırma şirketlerinin elde ettiği sonuçlardan ortaya çıkıyor demek mümkün. Bu noktada otel veya restoran yönetiminin kurumsal Seo hizmeti aracılığıyla müşterilerin hangi tür bilgileri görebileceğini denetlemesi gerekiyor diyebiliriz. Üstelik bu bilgilerin geliştirilmesi de Seo hizmeti sayesinde mümkün.

Sosyal aktivitelerin görmezden gelinmesi veya söz konusu yorumlara olumsuz cevapların verilmesi, doğrudan itibar konusunda olumsuz etkilere neden olabilmekte. Eğer özellikle negatif yorumlar  bir işletmenin facebook, twitter ve linkedin gibi kurumsal sosyal hesaplarının yorum bölümlerini dolduruyorsa, bu durumda işletmenin her geçen gün daha da az tercih edilmesi söz konusu. İşte bu noktada itibarın yönetilme şekli büyük önem taşımaya başlıyor. Tabi bunu önceden düşünerek, hazırlıklı şekilde hareket etmek de fayda var diyebiliriz.

  1. Dinle ve Öğren

Günümüzde İzmir’deki kullanıcı yorumları tek bir kaynaktan gelmiyor. Çok sayıda blog ve sosyal medya mecrasından otellere, restoranlara ve diğer işletmelere gerek yelp, google my business ve şikayetvar gibi firmalara lokal ölçekte gerekse de geniş ölçekte yorumların yapıldığını görüyoruz. Bu noktada da, işletme sahiplerinin söz konusu yorumları ve incelemeleri değerlendirmesi ve bu geri dönüşlere göre hareket edebilme kapasitesini kazanabilmesi önem kazanıyor. Bu geri dönüşlerle yapılabilecek en temel hareket ise, işletmenin hizmetlerinin geliştirilmesi diyebiliriz.

  1. Yönet ve Uyum Sağla

İşletme sahiplerinin online itibar yönetimi konusunda İlk olarak mutlaka kullanıcı yorumlarını görmezden gelmemesi gerekiyor. Özellikle de olumsuz yorumların mutlaka değerlendirilmesi gerekmekte:

  • Bu noktada bir Seo firmasından alacağınız destek size öncelikle yapılan yorum için teşekkür etmeyi salık verecektir.
  • Daha sonra yorumu yapan kişiye, yaşadığı deneyimle ilgili bir açıklama getirin.
  • Ardından işletmenin söz konusu imkanları sağlamak ve geliştirmek için yaptığı çalışmalardan bahsedin.
  • Cevabın doğrudan ilgili kişilere ulaşabilmesi için kontak bilgilerini verin.
  • Ve son olarak da söz konusu yorumları işletmenin çalışanlarına götürerek kendi içinizde bir değerlendirme yapın.

İşte tüm bu adımlar sayesinde itibar yönetimi kurulması ve sürekliliğinin sağlanması söz konusudur diyebiliriz. Online itibar için http://seoizmir.net/ gibi uzman seo hizmeti veren firmalardan destek almanızda fayda vardır.